Ana Sayfa
Kurumsal Bilgiler
Haberler ve Duyurular
Halka Arz
Finansal Bilgiler
İletişim

TARİHÇE

Türkiye’nin öncü varlık yönetim şirketlerinden (VYŞ) Dünya Varlık Yönetim A.Ş. (Dünya Varlık), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararı ile 2008 yılında kurulmuştur.

Dünya Varlık'ın ana faaliyet konusu, bankaların ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarını satın almak, satmak, satın alınan alacakları borçlusundan tahsil etmek, varlıkları nakde çevirmek veya bunları yeniden yapılandırarak satmak ve alacakları ile diğer varlıklarının tahsilatı, yeniden yapılandırılması veya üçüncü kişilere satışı konularında aracılık, destek ve danışmanlık hizmeti vermektir.

Dünya Varlık, müşterilere daha hızlı ve esnek çözümler, portföylerini aldığımız bankalara ise tatmin edici hizmet sunmak ve sonuçta daha fazla değer yaratmak adına yeni teknoloji yatırımlarına azami önem vermektedir.

Dünya Varlık, gerek kredi çözüm görüşmelerini gerek yasal takip işlemlerini kendi kadrosundaki finans ve hukuk uzmanları ile yürütmektedir. Dünya Varlık kuruluşundan bu yana ortaklık yapısı uluslararası kurumsal ortaklardan oluşmuş olup, bunun bir yansıması olarak da müşteri odaklılık, profesyonellik, kurumsallık ve etik değerler baz alınarak süreçleri oluşturmuş ve korumuştur.

Dünya Varlık, hem uluslararası finansal piyasalardan, hem de Türkiye borçlanma araçları piyasasından fonlama sağlayabilmiştir:

Şirketimiz, ihraç ettiği 2.1 milyar TL'den fazla çeşitli vadelerdeki tahvillerle sabit getirili menkul kıymetler tarafında önemli bir yatırımcı bazına ulaşmıştır. Tahvil programımızın yatırımcı tabanını geliştirmek ve ortalama vadeyi uzatmak amacı ile EBRD tahvil programımıza yatırımcı olarak katılmıştır.

Yatırım yapılabilir uzun dönem kredi derecelendirme notumuz Turkrating tarafından 2024 yılında TR AA+ olarak, kısa vadede notumuz TR A1, görünüm ile “Durağan” olarak teyit edilmiştir.

  • Müşteri odaklı yaklaşımı ve çalışanlarına yönelik yenilikçi ve öncü uygulamaları ile Harvard Business School vaka çalışmasına konu olmuştur.
  • Çalışanlarını geliştirmeye önem vermektedir. “Ömür Boyu Gelişim” anlayışı doğrultusunda, çalışanları için, Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile Dünya Varlık Akademisi projesini hayata geçirmiştir.
  • Dünya Varlık Akademisi'nin Agent Camp işe alım eğitim programı Brandon Hall Mükemmeliyet Ödüllerinde 4 alanda 3 Altın 1 Gümüş ile ödüllendirilmiştir.
  • Dünya Varlık Akademisi 2018 yılında, çalışanlara sunulan eğitim-gelişim fırsatlarıyla ve yetenek gelişimiyle birlikte, performansa yönelik uygulamalarıyla, Association for Talent Development tarafından verilen ATD Best Ödülü’ ne sahip olmuştur.
  • Akademi, 2019 yılında bünyesine gerçekleşen ve planlanan tüm çalışmalarında insan odağını, çalışan memnuniyetini ve mutluluğunu daha da ön plana aldı.
  • Great Place to Work tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014”,“Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2015” ve “Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2018” yarışmalarında 50-500 çalışan kategorisinde Türkiye’nin En İyi İşvereni arasında yer almıştır ve ayrıca 2014 yılında “İş- Yaşam Dengesi Özel Ödülü” ne de layık görülmüştür.
  • Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarının sonucunda, “ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi" Sertifikasını almaya hak kazanan tek VYŞ’dir.
  • Bilgi güvenliği konusuna azami önem göstermektedir. Dünya Varlık 2016 yılında ISO 27001 standardı çerçevesinde Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi Sertifikasına sahip olmuştur.
  • Faaliyetlerini, uluslararası düzenlemeler ve en iyi örnek uygulamalar çerçevesinde göstermeye önem vermektedir. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği, RMA International (Receivables Management Association International) üyesidir.
  • Faaliyetlerinin, global ve yerel çevrenin, toplum ve ekonomi üzerinde negatif etkisi olmadığına emin olmak ve gelecek kuşaklara ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, yaşanabilir bir dünya bırakmak için, çevreye duyarlı olmanın ve çevre dostu politikaları uygulamanın önemine inanmaktadır.

 

ÖDÜLLERİMİZ VE SERTİFİKALARIMIZ

Great Place to Work Çalışanlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklı çalışma koşulları ile 2014, 2015 ve 2018 yıllarında Türkiye’nin En İyi İşverenleri Listesi’ne girdik.

ATD Best 2017 Akademimiz sunduğu eğitim gelişim fırsatları ve performansa yönelik uygulamalarıyla Amerika’nın en saygın organizasyonları arasında yer alan ATD (Association for Talent Development)’nin en prestijli ödülü olan ATD BEST Awards’a layık görüldü. 2017’de bu ödülü Türkiye’den alan iki firmadan biri olduk.

Harvard Business School Vaka Çalışması Müşteri odaklı yaklaşımımız ve çalışanlarımıza yönelik yenilikçi ve öncü uygulamalarımız ile Harvard Business School vaka çalışmasına konu olduk.

Brandon Hall Excellence Awards 2016 2013 yılında kurulan akademimiz Brandon Hall Excellence Awards 2016’da, Agent Camp işe alım eğitim programımızla dört kategoride “Eğitimde Mükemmeliyet” ödülüne sahip oldu.

ISO 10002 Standardı 2013 yılından bugüne ISO 10002 standardı çerçevesinde sektörde ilk ve tek Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Sertifikasına sahibiz.
Customer Satisfaction Management System - ISO 10002:2018

ISO 27001 Standardı 2016 yılından bugüne ISO 27001 standardı çerçevesinde Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi Sertifikasına sahibiz.
Information Security Management System - ISO/IEC 27001:2013